Pies linieje – czy można zapobiegać wypadaniu sierści u psa?

Pies wnosi do domu wiele radości. Czas spędzany z nim to przyjemność: wspólne zabawy, spacery, czy wycieczki. Jednak pojawiają się też nowe obowiązki tj. nauka czystości i zachowania, a czasem również kłopoty. Dużym wyzwaniem dla wielu właścicieli jest liniejąca sierść, którą można znaleźć w całym domu: na tapczanie, dywanie, fotelu, komodzie czy przyczepioną do ubrań, które musimy ciągle czyścić z włosów przed każdym wyjściem z domu.

Pies linieje i co dalej?

Niestety nie można całkowicie zapobiec wypadaniu sierści u psa. Linienie jest dla naszego czworonoga zupełnie naturalnym procesem. Sierść rośnie do pewnej długości, a następnie wypada i zastępuję ją nowa. Nie jesteśmy jednak zupełnie bezradni, nie musimy od razu kupować pupila w typie peruwiańskiego nagiego psa. Linieniu można częściowo zaradzić. Dlatego przede wszystkim nastawmy się dobrze psychicznie i pogódźmy się z tym naturalnym procesem.

Rasy psów a linienie

Wybierając psa rasowego albo w typie rasy zwróćmy uwagę na jego sierść. Są psy, które linieją częściej i obficiej oraz takie, które tracą mało włosów. Zależy to od rodzaju okrywy włosowej. Najmniej linieją rasy szorstkowłose  oraz te, które mają długie włosy bez podszerstka. Są to np. yorki, pudle, shih-tzu, polskie owczarki nizinne, sznaucery, foksteriery, czy teriery tybetańskie. Trzeba im jednak od czasu do czasu podcinać same włosy. Najbardziej intensywnie linieją psy krótkowłose, które mają podszerstek,  i gubią sierść przez cały rok. Należą do nich np. labrador, owczarek niemiecki krótkowłosy, chart polski, husky, dog niemiecki czy doberman. Dla przykładu golden retriever nosi zazwyczaj na sobie ok 1kg sierści.

Sierść – właściwe warunki i pielęgnacja  

Na intensywność linienia ma też wpływ odpowiednia pielęgnacja. Psy regularnie szczotkowane będą gubić mniej sierści. Do wyczesywania podszerstka najlepszy jest furminator, a do włosów szczotka. Dodatkowo psy długowłose potrzebują regularnych kąpieli oraz stosowania właściwych środków pielęgnacyjnych.

Nadmierne wypadanie sierści może być też spowodowane problemami zdrowotnymi pupila. Należy wtedy zasięgnąć porady weterynarza i wykonać badanie krwi, żeby ustalić niedobory. Po konsultacji warto wzbogacić dietę psa i zastosować suplementy (do karmy można np. dodawać olej z łososia).

Jeśli pies mieszka z nami w domu, a nie na dworze, dobrze przyjrzeć się też warunkom, jakie panują w pomieszczeniach. Np. zbyt wysoka temperatura może powodować większe linienie oraz suchość skóry. Właściwa temperatura dla psa powinna być na poziomie ok. 18 – 21°C. Zadbajmy o właściwe warunki dla naszego psiaka.

Partnerem wpisu jest wyszukiwarka hodowli psów rasowych w Polsce i na świecie: https://www.look4dog.com

Kot a wakacje?

Zbliżają się lato, a my nie mamy pojęcia, co zrobić z kotem w czasie wakacji? » Większość właścicieli zostawia mruczka z opiekunem zastępczym, którym zazwyczaj zostaje ktoś z rodziny albo bliskich znajomych. Zdarza się też, że wynajmujemy i opłacamy obcą osobę, która ma doświadczenie w zajmowaniu się zwierzakami. Warto wówczas oczywiście wcześniej zapoznać obie strony i upewnić się, że dadzą radę się polubić. W grę wchodzą także doświadczeni petsitterzy albo nawet hotele dla kotów, psów i mniejszych zwierzaków.

Najczęściej do domów przychodzą znajomi, którzy raz na dwa lub trzy dni wpadają sprawdzić czy kot żyje, dać mu więcej jedzenia i picia oraz posprzątać w kuwecie. Czy taka opcja jest dobra? To wszystko zależy od charakteru kota, od tego na ile wyjechaliśmy i tego jak często tak robimy. Kot by zachować zdrowy umysł, nie popaść w depresję i nie stać się osowiały musi mieć dostarczane bodźce. Mogą one pochodzić od człowieka, od drugiego kota lub po prostu z zewnątrz.

Pozostawiając kota samego w domu na 10 dni, musimy wczuć się w jego rolę. W sumie nie dzieje mu się nic złego, ale kot o tym nie wie.

Po pierwsze, nie jest w stanie wiedzieć na ile wyjechaliście – nie rozumie Was. Nie wie czy ktoś w końcu do niego przyjdzie, czy nie. Odwiedziny na 20 minut co trzeci dzień, na pewno nie wpływają na jego psychikę zbyt dobrze. Kot po prostu się nudzi.

Po takich wyjazdach, koty bardzo często wpadają w dwie skrajne emocje – albo stają się bardzo osowiałe, albo wręcz przeciwnie, stają się agresywne. Tak czy siak, ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia, a my musimy pogodzić się z tym że to nasza wina.

Co zrobić z kotem, gdy chcemy wyjechać na urlop?

Cóż do wyboru mamy kilka rozwiązań:

  • Nie wyjeżdżać wcale i zostać z kotem,
  • Jeździć na zmianę z pozostałymi członkami rodziny,
  • Oddać kota do hotelu dla zwierząt,
  • Oddać kota komuś z dalszej rodziny lub przyjaciół,
  • Zostawić kota w domu i znaleźć kogoś, kto będzie do niego przychodził,
  • Zostawić kota w domu i znaleźć kogoś, kto z nim zamieszka,
  • Zabrać kota ze sobą na wakacje.

Opieka odpłatna: petsitter lub hotel dla kotów – to opcje dla osób, które nie mogą skorzystać ze wsparcia rodziny lub innych kociolubów z okolicy.

Z petsitterem warto omówić kwestie takie jak regularność kontaktów w celu raportowania jak się mają zwierzaki pod Twoją nieobecność, ewentualne dodatkowe czynności takie jak podawanie leków czy suplementów, jak również kwestię kontaktu z lekarzem weterynarii gdyby zdarzyła się jakaś nieprzewidziana sytuacja.

Jak pielęgnować psa?

Posiadanie psa, może być wspaniałe, ale musisz zdawać sobie z odpowiedzialności, jaka za tym idzie zanim zdecydujesz się na jego posiadanie. Pies jest żywą istotą dlatego nie możemy zapominać o tym, że czuje i ma swoje potrzeby. Właściciele tych zwierzaków wiedzą, że pies to przede wszystkim odpowiedzialność, a nie zabawka, którą można się pobawić i odstawić w kąt, kiedy się znudzi. Poniżej znajdziecie porady, które pomogą wam w opiece nad psem

Właściciele psów powinni zdawać sobie sprawę, że zwierzęta wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która nie ogranicza się do jednej kąpieli.

Częstość kąpieli zależy od psa, od jego sierści, pogody i stanu zabrudzenia. Generalnie nie należy przesadzać i najlepiej wykonywać tą czynność raz na kilka miesięcy. W związku z tym, nie powinniśmy oszczędzać na szamponie dla psa, najlepiej wydać troszkę więcej pieniędzy i kupić dobry kosmetyk u weterynarza. Rozsądnie stosowany starczy nam na długo.

Najlepiej zabrać się do tego wieczorem, już po spacerze, aby nasz świeżutki czworonóg się nie przeziębił. Najłatwiej będzie wykąpać psa w wannie, nalewany do niej nieco wody i wkładamy do niej psa. W miarę szybkimi, ale nie agresywnymi ruchami namaczamy zwierzę i nakładamy szampon, po czym spłukujemy go wodą z prysznica. Należy cały czas pilnować temperatury wody. Woda powinna być letnia, zarówno ta nalana do wanny, jak i ta do spłukiwania. Pamiętajmy aby chronić nos, oczy i uszy psa przed zamoczeniem.

Minimalizujmy stres – większość psów nie lubi kąpieli. Ma to niestety związek z przykrymi doświadczeniami podczas poprzednich myć. Zadbajmy o komfort zwierzęcia – na dno wanny połóżmy wkładkę antypoślizgową, nie ciągnijmy i nie mierzwmy długiej sierści, a przede wszystkim – nigdy nie zalewajmy psu nosa.

Wyciągamy psa z wanny i pozwalamy mu się otrzepać (jest to nieuniknione), po czym dokładnie wycieramy go ręcznikiem.

Najtrudniej mają właściciele psów długowłosych i wymagających strzyżenia. Jeśli nie potrafią ostrzyc psa samodzielnie, to co kilka tygodni muszą umówić się na zabieg z doświadczonym fryzjerem psów. Psy długowłose wymagają także czesania, niektórzy właściciele małych ras długowłosych (York) wykonują także proste fryzury. Aby jak najmniej sierści pozostawało na dywanie czy meblach warto też codziennie, nawet krótkowłosego psa uczesać szczotką lub rękawicą zbierającą sierść.

Nie wolno zapominać o psich zębach. Te z czasem mogą porosnąć kamieniem nazębnym, który sprawia,że z psiego pyska nieładnie pachnie, a dziąsła narażone są na stan zapalny. Jeśli na zębach osadzi się kamień, to usunąć go może tylko lekarz weterynarii. Pies wymaga narkozy. Dlatego najlepiej myć psie zęby szczoteczkę przeznaczoną dla niego i specjalną pastą, która ogranicza pojawianie się osadu.

Psie uszy powinny podlegać kontroli i okresowemu czyszczeniu. Możemy zakupić specjalny preparat do rozpuszczania wydzieliny usznej, zakroplić uszy psa i po kilku minutach zebrać nadmiar wacikiem. Raczej nie próbujmy sami czyszczenia patyczkami kosmetycznymi, ponieważ możemy zrobić psu krzywdę. Podczas wizyt u weterynarza poprośmy go, aby skontrolował stan uszu psa i w razie potrzeby usunął z niego włosy, co jest konieczne u niektórych ras.

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu pielęgnacji psa. Poszczególne rasy zbyt różnią się pomiędzy sobą wielkością, długością szaty, kształtem uszu i wreszcie – trybem życia, abyśmy mogli je wszystkie traktować jednakowo.

Najczęstsze błędy podczas pielęgnacji sierści psa

Używanie niewłaściwej szczotki do czesania. Różne rodzaje sierści wymagają odmiennych narzędzi fryzjerskich. Najpopularniejsza szczotka, tzw. „pudlówka”, nie usunie skutecznie warstwy martwego podszerstka, może za to spowodować podrażnienie skóry i niechęć psa do zabiegów pielęgnacyjnych. W doborze szczotki odpowiedniej do rodzaju sierści pomoże personel sklepu zoologicznego.

Kąpiel w szamponie przeznaczonym do ludzkich włosów. Szampony dla zwierząt pozwalają zachować naturalny odczyn pH skóry i chronią przed podrażnieniami. Zastosowanie środka perfumowanego może spowodować nieprzyjemny świąd i stany zapalne skóry.

Nieumiejętne strzyżenie. Sierść pełni ważną rolę w procesie termoregulacji – chroni nie tylko przed niskimi temperaturami, ale również przed przegrzaniem. Z tego powodu strzyżenie warto zlecić fryzjerowi-specjaliście, który dodatkowo wykona cięcie zgodne z wzorcem obowiązującym u danej rasy.

Polecany psi fryzjer dla czytelników z Warszawy to Groomil. www.groomil.pl .

jak wybrać hotel dla psów
Jak wybrać dobry hotel dla psów?

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, posiadanie zwierzęcia wiąże się też jednak z dużą odpowiedzialnością. W momencie, gdy pojawia się konieczność wyjazdu, a pupila nie można zabrać ze sobą, należy zapewnić mu na ten czas jak najlepszą opiekę. Oczywiście można poprosić o pomoc znajomych czy rodzinę, choć istnieje także inne rozwiązanie – wybór jednego z licznych hoteli dla psów. Na rynku powstaje ich coraz więcej, dlatego podjęcie decyzji może wcale nie być takie proste. Jak wybrać odpowiedni hotel dla psów i na co zwrócić uwagę przed ostatecznym podjęciem decyzji?

Najlepszy hotel dla psów – jak wybrać?

Oczywiście w pierwszej kolejności najlepiej zasięgnąć opinii innych właścicieli zwierząt. Najbardziej sprawdzone będą informacje uzyskane od znajomych, równie dobrze można jednak poszukać recenzji hoteli w internecie, gdzie klienci nie tylko oceniają dane miejsce według skali, ale często w komentarzu podkreślają, co w danym miejscu im się podobało, a z czego byli niezadowoleni. Oprócz samych opinii istotne jest także, ile miejsc dostępnych jest w hotelu – im mniej zwierząt może przebywać w danej placówce, tym lepiej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zwierzę zostanie otoczone należytą opieką. Jeszcze lepiej, jeśli hotel specjalizuje się w opiece nad konkretną rasą psów – wtedy mamy gwarancję, że pupil trafi w naprawdę dobre ręce.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając hotel dla psów?

Oczywiście podstawową kwestią jest, czy dany hotel zapewnia całodobową opiekę. Jeśli planujemy wyjazd i chcemy zostawić pupila na kilkudniowy pobyt, to właśnie pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę. Warto także, by zwierzęta w placówce znajdowały się pod stałą opieką weterynaryjną – dzięki temu będziemy spokojniejsi o naszego zwierzaka. Nie bez znaczenia jest także wyżywienie, jego ilość i jakość, a więc rodzaj karmy, którą podaje się czworonogom w hotelu. Pies w placówce nie powinien także być pozostawiony sam sobie, dlatego najlepiej wybrać to miejsce, w którym pupil będzie miał zapewnione częste spacery, zabawy z człowiekiem czy innymi zwierzętami, a tym samym będzie mniej tęsknił za właścicielem.

Co powinno wzbudzić nasze wątpliwości?

Choć dane miejsce na pierwszy rzut oka może wydawać się idealne, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą uniknąć pozostawienia zwierzęcia w niewłaściwej placówce. W końcu priorytetem powinno być dla nas przede wszystkim dobro czworonoga, warto więc, by pies czas rozłąki spędził w jak najlepszych warunkach. Jeśli dany hotel nie ma wymogów dotyczących chociażby szczepień zwierząt, lepiej rozejrzeć się za innym miejscem. Tak samo należy postąpić w przypadku nieodpowiednich warunków sanitarnych. Również duża liczba miejsc w hotelu nie jest korzystna dla naszego zwierzęcia, ponieważ wiadomo, że w placówce, w której zbyt wielu właścicieli może pozostawić swoich pupili, tak naprawdę żaden z nich nie ma zapewnionej należytej opieki.

Hotel dla psów wybrany – i co dalej?

Aby upewnić się co do słuszności dokonanego wyboru, warto odwiedzić hotel chociaż na kilka dni przed wyjazdem i umożliwić zwierzęciu zapoznanie się z miejscem. Na pewno dobrze na własne oczy zobaczyć warunki, w których pies ma spędzić kolejne dni, warto również porozmawiać z właścicielem hotelu i osobą, którą będzie zajmować się naszym ulubieńcem. Jeśli pies ma problemy żołądkowe albo z różnych względów potrzebuje specjalnego jedzenia, najlepiej przed pozostawieniem go w hotelu przedstawić wytyczne karmienia, a jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie przywiezienie własnej. Zwierzę powinno czuć się w hotelu jak najlepiej, tym bardziej, że rozłąka z właścicielem może być dla niego trudnym przeżyciem. Należy więc zatroszczyć się o jak najwyższy komfort zwierzaka, chociażby pozostawiając mu ulubione zabawki, które będą kojarzyć się mu z domem. Z pewnością dobrze także zostawić psu jego ulubione posłanie – budę czy kocyk, aby w ten sposób zmniejszyć stres związany z rozłąką. Jeśli zwierzę wymaga specjalnej opieki – na przykład użycia specjalnych akcesoriów do pielęgnacji sierści – warto poinformować pracowników hotelu o wszystkich potrzebach czworonoga, a także o jego przyzwyczajeniach czy obecnym stanie zdrowia. Jeśli zwierzę naprawdę źle znosi rozłąkę, można dodatkowo kupić włączane do kontaktu feromony, które pozwolą zmniejszyć stres w czasie pobytu w hotelu.

Polecane Hotele dla psów

Jest wiele dobrych hoteli dla psów. Jednym z głównych kryteriów jest bliskość do miejsca zamieszkania, tak aby dojazdy do hotelu i z powrotem były jak najkrótsze.

Dla klientów z Warszawy polecamy:

petsitter WarszawaHotel dla psów Psy u Ani, ul.Letniskowa 7a, 05-462 Pęclin

Opieka nad psem i petsitter Warszawa www.psyuani.waw.pl