Pies linieje – czy można zapobiegać wypadaniu sierści u psa?

Pies wnosi do domu wiele radości. Czas spędzany z nim to przyjemność: wspólne zabawy, spacery, czy wycieczki. Jednak pojawiają się też nowe obowiązki tj. nauka czystości i zachowania, a czasem również kłopoty. Dużym wyzwaniem dla wielu właścicieli jest liniejąca sierść, którą można znaleźć w całym domu: na tapczanie, dywanie, fotelu, komodzie czy przyczepioną do ubrań, które musimy ciągle czyścić z włosów przed każdym wyjściem z domu.

Pies linieje i co dalej?

Niestety nie można całkowicie zapobiec wypadaniu sierści u psa. Linienie jest dla naszego czworonoga zupełnie naturalnym procesem. Sierść rośnie do pewnej długości, a następnie wypada i zastępuję ją nowa. Nie jesteśmy jednak zupełnie bezradni, nie musimy od razu kupować pupila w typie peruwiańskiego nagiego psa. Linieniu można częściowo zaradzić. Dlatego przede wszystkim nastawmy się dobrze psychicznie i pogódźmy się z tym naturalnym procesem.

Rasy psów a linienie

Wybierając psa rasowego albo w typie rasy zwróćmy uwagę na jego sierść. Są psy, które linieją częściej i obficiej oraz takie, które tracą mało włosów. Zależy to od rodzaju okrywy włosowej. Najmniej linieją rasy szorstkowłose  oraz te, które mają długie włosy bez podszerstka. Są to np. yorki, pudle, shih-tzu, polskie owczarki nizinne, sznaucery, foksteriery, czy teriery tybetańskie. Trzeba im jednak od czasu do czasu podcinać same włosy. Najbardziej intensywnie linieją psy krótkowłose, które mają podszerstek,  i gubią sierść przez cały rok. Należą do nich np. labrador, owczarek niemiecki krótkowłosy, chart polski, husky, dog niemiecki czy doberman. Dla przykładu golden retriever nosi zazwyczaj na sobie ok 1kg sierści.

Sierść – właściwe warunki i pielęgnacja  

Na intensywność linienia ma też wpływ odpowiednia pielęgnacja. Psy regularnie szczotkowane będą gubić mniej sierści. Do wyczesywania podszerstka najlepszy jest furminator, a do włosów szczotka. Dodatkowo psy długowłose potrzebują regularnych kąpieli oraz stosowania właściwych środków pielęgnacyjnych.

Nadmierne wypadanie sierści może być też spowodowane problemami zdrowotnymi pupila. Należy wtedy zasięgnąć porady weterynarza i wykonać badanie krwi, żeby ustalić niedobory. Po konsultacji warto wzbogacić dietę psa i zastosować suplementy (do karmy można np. dodawać olej z łososia).

Jeśli pies mieszka z nami w domu, a nie na dworze, dobrze przyjrzeć się też warunkom, jakie panują w pomieszczeniach. Np. zbyt wysoka temperatura może powodować większe linienie oraz suchość skóry. Właściwa temperatura dla psa powinna być na poziomie ok. 18 – 21°C. Zadbajmy o właściwe warunki dla naszego psiaka.

Partnerem wpisu jest wyszukiwarka hodowli psów rasowych w Polsce i na świecie: https://www.look4dog.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *